Mūsu kultūrā, runāt par naudu nav pieņemts. Reti, kurā ģimenē, šī tēma tiek apspriesta mierīgi, bez strīdiem un aizvainojumiem. Apspriest finansiālos jautājums, nav nemaz tik viegli, kādreiz, to izdarīt ir ļoti grūti pat labvēlīgos apstākļos, bet ja tam visam klāt vēl pievienojas stress, tad cilvēki aizveras, sāk krāt sevi aizvainojumu, bet runāt par šo, tik ļoti nepieciešamo tēmu, atsakās.

Bet tad, kad jūs atrodaties laulībā vai arī dzīvojat ar kādu kopā, jūs nevarat izvairīties no šīm sarunām, jo finansiālā labklājība ir atkarīga no jums abiem un no jūsu prasmes sadarboties. Tā vai citādāk, bet jūs atrodaties fakta priekšā un saruna par finansiālajiem līdzekļiem ir vienkārši nepieciešama, jo tas ir svarīgi gan kvalitatīvu, savstarpējās uzticības pilnu attiecību veidošanai, gan jūsu rēķiniem bankās, gan paredzētajiem izdevumiem un finansiālajiem mērķiem.

Ja jūsu attiecības ir nonākušas tik tālu, ka jums ir jāgriežas pēc palīdzības pie psihologa, tad viņš jums varēs apgalvot, ka konflikti, kuri notiek ģimenēs naudas dēļ, ne vienu vien ģimeni ir novedušas līdz šķiršanās procesam. Ja jūs gribat saglabāt savas attiecības, tad atcerieties, ar mīlestību vien ir par maz, ir jāiemācās runāt ar savu dzīvesbiedru par visām jomām, kuras ir saistītas ar kopdzīvi un viena no tādām, ļoti svarīgām jomām, ir jūsu finanses.

Apspriediet finansiālos jautājumus katru mēnesi

Viena no ģimenes, finansiālās veiksmes receptēm, ir atklāta saruna starp dzīvesbiedriem. Izvēlieties vienu dienu mēnesī, kad jūsu ģimenē notiks apspriede, kura ir saistīta ar finansēm, tad, kad jūs varēsiet mierīgi apsēsties un kopā izanalizēt savus izdevumus un ieņēmumus, apskatīties rēķinus un apspriest radušos jautājumus.

Kopējai izdevumu apspriešanai ir ļoti daudz pozitīvu momentu:
  • Abi dzīvesbiedri zina savu patieso, ikmēneša izdzīvošanas līmeni. Ja ģimenē, apmaksā rēķinus, katru mēnesi pērk produktus, tikai viens no dzīvesbiedriem, tad otrs dzīvesbiedrs, nemaz var nezināt, cik naudas katru mēnesi, tam visam tiek iztērēts. Ir svarīgi, lai šo informāciju zina gan vīrs, gan sieva.
  • Šādas, finansiālās apspriedes laikā, jūs varat viens otram atgādināt par jūsu finansiālajiem mērķiem un vēlreiz tos pārrunāt, apspriest, kādi soļi jau ir veikti un kādi soļi vēl ir jāveic, lai tos sasniegtu. Ja jums, mēneša beigās vai sākuma, būs jāsniedz atskaite par vēl vienu nopirktu blūzīti, kuru vienkārši gribējās nopirkt, vai arī par neskaitāmi daudz izdzertajām alus pudelēm, tad varbūt , pirms to pirkšanas, jūs aizdomāsieties, vai jums tas, patiešām tik ļoti ir nepieciešams.
  • Kopējie pūliņi apvieno ģimeni. Garlaicīgo ikdienas rutīnu var pārvērst par “kopējo lietu”, par interesantām ekonomiskām sacensībām, jo tā vai citādāk, bet vinnētāji jūs būsiet abi.
  • Kopējā ģimenes finanšu pārvaldīšana ir papildus aizsardzība arī tādos gadījumos, ja viens no jums vai arī jūs abi, nonākat neparedzētā situācija. Lai arī cik nepatīkami par to ir runāt, bet dzīve ir dzīve un neviens no mums nav pasargāts no nelaimes gadījumiem. Ģimenē, lielu drošības sajūtu, rada tas fakts, ka pat visgrūtākajā situācijā, jūs nepaliksiet viens, visu finansiālo grūtību priekšā, jūs zināsiet, kādi jums ir ieņēmumi un kādi jums ir izdevumi, jūs zināsiet vai dotajā situācijā varat iztikt ar tiem līdzekļiem, kuri jums ir, vai arī jums būs nepieciešams kredīts. Ja būs izveidojusies situācija, ka jums ir nepieciešams kredīts, tad divatā to izplānot un pēc iespējas ātrāk atmaksāt, ir vienkāršāk. Bet tādas attiecības ģimenē jūs varat panākt tikai ar atklātām, uzticības pilnām sarunām.

Atrodiet laiku sarunām

Teorētiski, tādu sarunu ieviešana ģimenē, izskatās ļoti vienkārša, bet praksē eksistē ļoti maz tādu pāru, kuri regulāri apspriež savas finanses, tāpēc, ka eksistē daži, nopietni šķēršļi. Pirmkārt, cilvēki ir ļoti aizņemti un viņiem nav tik daudz brīvā laika. Viņiem ir darbs, bērni, draugi, vaļasprieki, mājsaimniecība un nevienam no dzīves biedriem negribas veltīt vakaru garlaicīgu, finansiālo jautājumu apspriešanai.

Otrkārt, lielam vairumam ģimeņu, finansiālo jautājumu apspriešana , visticamāk, ir saistīta ar negatīvām emocijām – bailēm, neapmierinātību, vainas apziņu un dusmām. Cilvēki, visbiežāk, cenšas izvairīties no nepatīkamām sarunām, protams, ja tas ir iespējams. Tāpēc, viņi, sarunas par finansiālajiem jautājumiem sāk risināt tikai tad, kad tie ir pārvērtušies jau par pamatīgām problēmām.

Arī gadījumos, kas sarunas par šiem jautājumiem ir regulāras, padarīt tās par atklātām ir ļoti grūti. Piemēram, cilvēki nevar saprast, vai vajag apspriest ilglaicīgas perspektīvas vai pietiks ar to, ka tiks apspriesti ikmēneša izdevumi. Kā lai nepieļauj strīda rašanos?

Daži noderīgi padomi

Vislabāk, ar savu partneri ir apspriest galvenos, jūsu ģimenes finansiālos mērķus, kā arī sastādīt pastāvīgo un mainīgo izdevumu sarakstu. Šie divi saraksti, kalpos jums par galveno rādītāju jūsu turpmākajām sarunām un lēmumiem.

Ja jūs tikai mācaties veidot sarunu par finansēm ģimenē, tad varat ņemt vērā, šos dažus padomus:

  • Nesāciet nopietnas sarunas, par finansiālajiem līdzekļiem, negaidīti. Ja, vīrs no rīta steidzas uz darbu vai sieva vakarā gatavo vakariņas, ticiet, tas nav labākais laiks nopietnas sarunas uzsākšanai.
  • Nesāciet sarunu, ja esat aizkaitināts un neapmierināts. Vislabākais veids, kā uz visiem laikiem otrā cilvēkā nogalināt vēlēšanos sarunāties ir sarīkot strīdu par tēmu: “Kur, atkal, ir palikusi visa mūsu nauda?”.
  • Nerīkojiet ģimenes finansiālo jautājumu apspriešanu tad, kad jūs esat ļoti noguruši. Parasti, tādas sarunas tiek atliktas uz dienas beigām, bet ja jums acis līp ciet no noguruma, tad diez vai saruna un pieņemtie lēmumi būs efektīvi.
  • Sarunājiet konkrētu laiku naudas jautājumu apspriešanai. Ja jūs jūtat, ka saruna būs gara un smaga, tad pacentieties izvēlēties vietu un laiku, kurš būs maksimāli izdevīgs jums abiem un kur jūs neviens netraucēs.
  • Plānojiet savas apspriedes. Apdomājiet jau laicīgi, kādus jautājumus jūs gribat apspriest ar savu dzīvesbiedru, citādāk, var gadīties tā, ka jūs sēžat pie kaudzes komunālo rēķinu maksājumu un nezināt kā lai iesākt sarunu.
  • Esiet laipni viens pret otru, neuztveriet viens otru ka oponentu, kuru vajag “apspēlēt” vai “uzvarēt”.
  • Kontrolējiet savas emocijas, citādāk sarunas vietā jums sanāks pamatīgs strīds. Izsakiet savu viedokli un uzmanīgie ieklausieties otra cilvēka viedoklī.

Kopējās apspriedes par finansiālajiem jautājumiem, palīdzēs jums izstrādāt kopējus uzskatus par ģimenes budžeta veidošanu, ļaus izslēgt nepatīkamus naudas tēriņus un iemācīs jūs efektīvi rīkoties ar savu naudu.