Hipotekāro kredītu apjoms šī gada pirmajā ceturksnī ir samazinājies un tas noticis tāpēc, ka pagājušajā gadā tika pieņemts tā sauktais nolikto atslēgu princips un bankas tagad prasa lielu pirmo iemaksu, kā nodrošinājumu, lai varētu izsniegt šos hipotekāros kredītus. Bet šodien pievērsīsimies pavisam citai problēmai, kur cilvēki bieži vien nevar saprast, kā labāk darīt, krāt naudu vai labāk to atmaksāt hipotekārā kredīta nosegšanai? Šāda dilemma, noteikti, ka nav daudziem cilvēkiem, bet tiem, kuriem ir saņemts hipotekārais kredīts, un parādījusies lieka nauda šī ir visai nopietna problēma, jo tā īsti visu naudu atdot par aizdevumu negribas, bet arī krāt to īsti nav jēga, jo kredītam taču ir procenti un ilgtermiņā šo procentu dēļ būs jāatdod krietni lielāki naudas līdzekļi. Pirms mēs varam noskaidrot, kurš no šiem variantiem tad ir izdevīgāks mums būtu jāapskata abu variantu procenti, kur hipotekārā kredīta gadījumā procenti ir negatīvi, jo tie tiek iekasēti no bankas bet uzkrājuma gadījumā procenti ir pozitīvi un tie tiek saņemti no šīs kredītiestādes:
  • Kredīta procentiKredīta procentu likme ir ļoti individuāls rādītājs, kur banka skatās katra klienta finansiālo stāvokli, kredītvēsturi un citas iezīmes un šādā veidā izsniedz aizdevumus pēc šīs informācijas. Parasti šīs procentu likmes ir no 2% līdz 7%, kur ir iekļauta bankas uzliktā nemainīgā likme un parasti EuriBor likme, kas ir svārstīgā. Pašlaik, piemēram EiriBor likme ir ļoti zema, un ir zem viena procenta, tāpēc, ja tev bankas likme ir 2% un EuriBor ir 1% tad kopējā kredīta likme ir ap 3%, bet ekonomiskās krīzes laikā EuriBor likme bija pat līdz 5% un tad jau kopējā kredīta likme bija 7% vai pat augstāka. Kā vidējo skaitli ir iespējams likt 5% likmi, jo ja pat dažus mēnešus šī likme būs lielāka, tomēr tie mēneši, kad tā ir mazāka izlīdzinās kopējo statistiku.
  • Uzkrājuma procentiUzkrājot naudu parasti to dara, lai būtu gan rezerves, gan arī varētu šo naudu audzēt ar procentiem, ko saņem no kredītiestādes, kur nauda ir noguldīta. Uzkrājumu procenti mēdz būt sākot no 0.05 līdz 3%, bet parasti ir aptuveni 0.1-0.5% krājkontam un 0.3 – 1.5 ilgtermiņa uzkrājumiem. Protams ir vēl arī dažādi citi naudas uzkrāšanas līdzekļi, kā dividendes, valstu obligācijas un citi vērtspapīri, bet tie parasti ir daudz riskantāki un reti kad ir iespējams saņemt 5% atdevi no šādiem noguldījumiem vai uzkrājumiem / investīcijām.
Kā redzams, tad kredīta procentu likmes ir daudz lielākas nekā uzkrājumu procenti un tāpēc vislabākais veids, ko darīt ar lieku naudu, ja tev ir hipotekārais kredīts ir to atmaksāt kredītā, jo ilgtermiņā tu šādi iegūsi daudz vairāk naudas, jo katru mēnesi tev būs jāmaksā mazāk un mazāk un tāpēc kopējais ieguvums būs liels. Protams ir iespējams izveidot rezerves fondu dažiem mēnešiem, kas dos tev drošību un ļaus turpināt maksāt kredīta maksājumus pat bez ienākumiem, bet visu pārējo naudu sākumā ir daudz izdevīgāk atmaksāt hipotekārajā kredītā nekā sākt uzkrājumus un tikai pēc tam, kad kredīts ir atmaksāts var sākt domāt par ilgtermiņa uzkrājumu veidošanu, jo bez šiem iekrājumiem vienmēr ir iespējams saņemt SMS kredītu, ja rodas ārkārtas situācijas!