Finanses mūsdienās ir ļoti svarīga dzīves sastāvdaļa, jo strādājot algotu darbu atalgojumu mēs saņemam naudā un visas preces un pakalpojumus, kas mums ir nepieciešami arī ir iespējams iegādāties tieši ar naudu. Un tāpēc ir ļoti svarīgi saprast pēc iespējas vairāk par naudu, finansēm un kā iegūt finansiālu neatkarību. Nav nozīmes vai tu esi students, kas tikko pabeidzis studiju gaitas un ir darba meklējumos vai arī tu tikko esi zaudējis darbu un nu ir jāsāk viss no jauna, tavam darbības plānam vajadzētu būt diezgan līdzīgam.
  1. Atrodi darbu – Pirmais un noteikti svarīgākais solis, lai varētu iegūt finansiālu neatkarību un sākt aizvien mazāk uztraukties par naudu un finansēm ir iegūt patstāvīgu darba vietu. Lai gan krīze ir beigusies, tomēr darba vietas atrašana nav vienkārša un atkarībā no tā, kādā jomā tu esi zinošs, tev ir jāmēģina atrast kaut vai vienkāršākais darbs kāds ir pieejams. Ja tev būs darbs, tad noteikti, ka tev būs arī labāka pašsajūta, jo pat tad, ja tev maksās tikai minimālo algu, tu ar to spēsi nodrošināt vismaz savas pamatvajadzības. Un atceries, ka neviens darbs nav mūžīgs un tāpēc pat tad, ja tev šis jaunatrastais darbs nepatīk tu vismaz pelni sev iztiku un paralēli vari meklēt jau kādu daudz patīkamāku nodarbi ar lielāku algu un labākiem nosacījumiem.
  2. Uzskaiti tēriņus – Pareiza budžeta veidošana protams sākas ar ienākumu iegūšanu, un tiklīdz, kā tev ir darbs, tad tu vari rēķināties ar noteiktu mēneša summu, bet nākamais solis ir saprast kādi tad ir tavi izdevumi un cik daudz naudas tev ir vajadzīgs, lai spētu izdzīvot, vai uzdzīvot. Sākumā noteikti ir jāuzskaita ikmēneša maksājumi, kurus nav iespējams samazināt, kā īres maksa, apsaimniekošanas maksas un citi komunālie maksājumi. Un pēc tam visa pārējā atlikusī nauda tad ir tā, kuru tu vari izmantot pārējo vajadzību segšanai sākot ar ēšanu un beidzot ar izklaidēm.
  3. Sāc iekrāt – Pēc tam, kad tu esi ticis galā ar ienākumiem un izdevumiem ir īstais laiks sākt domāt par ietaupīšanu un nauda iekrāšanu. Visticamāk, ja tu lasi šo rakstu tad tev nav nekādi rezerves iekrājumi un citi naudas iekrājumi, ko izmantot, kad ir radušās problēmas ar naudu. Bet tad, kad tu esi atradis darbu tad ir īstais laiks sākt palēnām veidot šādus iekrājumus. Protams, sākumā noteikti tu nevarēsi atlikt lielas naudas summas, bet pat pāris desmiti Euro būs gana, lai varētu sākt veidot vai nu rezerves iekrājumus arī sākt krāt kādiem lielākiem nākotnes pirkumiem.
  4. Sāc ātrāk atmaksāt kredītus – Nākamais solis ir sākt domāt par savu parādu ātrāku atmaksu, kas noteikti ir ļoti svarīgi, jo katru mēnesi, kamēr tev ir parādsaistības tu zaudē naudu procentu maksājumos. Protams var likties, ka hipotekāro vai auto kredītu tik un tā nebūs iespējams atmaksāt dažos mēnešos un tāpēc izdevīgāk ir maksāt minimālos maksājumus, bet patiesībā, sākot atlikt pāris desmitus Eiro un tos atmaksājot katru mēnesi tavas parādsaistības kritīsies aizvien ātrāk un ātrāk un ar laiku tu varēsi atlikt vairāk un vairāk naudu, jo ikmēneša minimālais kredīta maksājums ātri vien saruks. Protams, jāsāk ir ar īstermiņa kredītu atmaksu, kuriem ir lieli procentu maksājumi un tikai tad jāķeras klāt ilgtermiņa parādsaistībām.
  5. Veido mērķus – Mērķu nospraušana ir ļoti svarīga un bez konkrētiem mērķiem būs ļoti grūti gan iekrāt naudu, gan arī atrast labāk atmaksātu darbu. Ja tu nospraud sev mērķi pēc gada dubultot savus ienākumus, tad visa gad laikā āri tu domāsi par šī mērķa sasniegšanu un pamazām virzīsies uz to. Galvenais ir uzstādīt tādu mērķi, kas tev liktos pietiekoši nopietns lai to būtu vērts sasniegt, bet arī ne par mazu vai par lielu, jo pretējā gadījumā tev zudīs motivācija.
Ceru, ka šie padomi tev noderēs!