Domāju, ka ikviens esam pārtērējušies pāri savam budžetam. Katram no mums var gadīties pārtēriņš pārtikas produktu iegādē, pērkot bērnam drēbes vai esot atvaļinājumā. Taču, ja pamani, ka nespēj ietaupīt nevienu centu, turklāt, tavs budžets jau ir pārtērēts divkārši, tev varētu būt pārtērēšanās problēmas. Pārtēriņš ir kaitīga problēma, kas liecina, ka nekontrolē savas finanses. Dēl patēriņa galu galā ir grūti samaksāt rēķinus, ietaupīt naudu un būt gatavam ārkārtas situācijās, kā arī pilnvērtīgi nodrošināt sev nākotni. Šāda problēma var novest pie lielām finansiālām sekām, kas raksturojamas ar bankrotu, kur palīdzēt varēs tikai regulāri kredīti.

Nosaukšu četras brīdinājuma zīmes, kuras varētu liecināt, ka esi atkarīgs no iepirkšanās.

1. Visus rēķinus tu atmaksā ar lielu nokavēšanos Tu maksā savus rēķinus tikai tad, ja ir nauda. Tātad, ja tās nav, tev jāatliek visas atmaksas uz vēlāku laiku. Visiem rēķiniem vienmēr ir termiņš, līdz kuram ir jāatmaksā visa summa, pretējā gadījumā būs jāmaksā sodi, kas vēl jo vairāk nebūs izdevīgi tavā situācijā. Lai tā nenotiktu, pirms dodies uz iepirkuma centriem un tērē savu tikko ienākušo algu – vispirms samaksā visus rēķinus par pakalpojumiem. Vēl labāk, lai neaizmirstu samaksāt, vari iestatīt automātisko maksājumu, kas noņems naudu no tavas kartes par pakalpojumiem, bez tavas klātbūtnes. Pēc tam, kad būsi atmaksājis visus rēķinus, sapratīsi, cik faktiski nauda ir atvēlēta pārējām sfērām – pārtikai, izklaidēm, apģērbam.

2. Tu aizņemies no sava pensijas konta Tu varbūt domā, ka tur nav nekāds kaitējums, ja aizņemies no sava pensijas konta, jo nauda taču ir tavējā šā vai tā. Aizņemties no savas nākotnes naudas ir diezgan riskants solis. Tā tu samazini savus pensijas uzkrājumus, un aizejot tajā, vari palikt ar patiešām mazu izdzīvošanas summu. Ņemot vērā, ka pensijas konts šķiet pavisam vienkārša pieeja papildus naudai, bieži vien cilvēki pēc pieciem gadiem, kad ir atvēruši šādu kontu, to slēdz ciet, jo visu jau ir iztērējuši. Galu galā, ja nepārvarams iepirkšanās ieradums piespiež aizņemties no pensijas konta, izveido krājkontu, kas domāts šādiem gadījumiem, lai atmaksātu rēķinus. Pensijas fondam vienmēr ir jābūt prioritātei pašā augšgalā.

3. Tu regulāri izmanto īstermiņa aizdevumus Ja tu bieži paļaujies uz īstermiņa aizdevumiem, tā ir zīme, ka pārtērējies. Lai gan šādi īstermiņa aizdevumi varētu tikt uzskatīti par veidu, lai segtu negaidītus izdevumus, lielākā daļa cilvēku, kas aizņemas šādus kredītus, tos izmanto lai segtu ikdienas izdevumus, to skaitā pārtikas precēs. Tomēr jāatceras, ka visi kredīti nāk ar procentu likmēm, un gala rezultātā tu ļoti daudz pārmaksā, ja to aizņemies regulāri.

4. Tu aizņemies no draugiem un radiniekiem Ja tu vērsies pie draugiem un ģimenes, lai iegūtu finansējumu, tā ir brīdinājuma zīme, ka tavs patēriņš ir atstājis finansiālu robu. Lai gan šis varētu šķist labs veids, kā iegūt bezprocentu aizdevumu, bet patiesībā nespēja atmaksāt šos pašus aizņēmumus var radīt spriedzi un sagraut jūsu attiecības. Padomā pats, kā tu justos, ja būtu aizdevis draugam vai ģimenes loceklim pāris simts eiro, bet nekad neatgūtu šo summu atpakaļ? Neriskē ar savām attiecībām, savu neapdomīgo izdevumu dēļ. Pretojies vēlmei paprasīt naudu draugiem vai ģimenei, kā arī iemācies pateikt “nē’’, ja tev tā labprātīgi tiek piedāvāta. Protams, ir diezgan grūti pateikt “nē”, ja tev patiešām nav naudas. Tā vietā pastāsti saviem mīļajiem kāpēc tev ir šāda patēriņa problēma un cenšaties izdomāt labu risinājumu kopā, piemēram, palīdzot kādos darbos un godīgi nopelnīt šo naudu.